Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu Çözümü Nedir?

Bilgisayarın otomatik olarak kapanmasına donanım veya yazılım sorunu neden olabilir. Bazı insanlar bilgisayarlarının açılmadığından şikayet eder. Bilgisayarın otomatik olarak başlayacağını söylüyorlar. Bu durum esas olarak Windows güncellemelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu yazımızda bilgisayarının kendi kendine kapanma sorunu yaşayanlar için çözümler sunacağız.

Bilgisayarın otomatik olarak kapanmasına neden olan nedir?
Bunun nedeni aşırı ısınan bir işlemci veya grafik kartı olabilir. Aşırı ısınma sorunları, fan düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Eğer PC‘nizin sistem gereksinimleri oynadığınız oyun için yeterli değilse ekran kartınız aşırı ısınacaktır. Sonra oyun neden FPS vermiyor diye şikayet etmeye başlıyor. Bilgisayarınıza güç sağlamak veya şarj etmek için kullandığınız güç kablosuyla ilgili sorun çıkma riski de vardır.
Ana donanımda bir arıza meydana gelmiş olabilir. Sürücüleriniz güncel olmayabilir veya doğru yüklenmemiş olabilir.

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızın beklenmedik şekilde kapanmasına da neden olabilir.Nedeni bir güç sorunu olabilir.İşletim sisteminizde de sorun olabilir.

Bilgisayarın otomatik olarak kapanmasını nasıl düzeltebilirim? Sorunun aşırı ısınmadan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız fanlarınızı kontrol edin. Fan dışarıdan veya içeriden kapatılırsa soğutma görevini yapamaz. Fanın içini elektrik süpürgesi ile temizleyin. Havanın içeri girmesi için fanın önünü tamamen açık bırakın.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız alt kapağı çıkarmadan fanları kontrol edebilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız fanı temizlemek için kasa kapağını çıkarmanız gerekir. Bilgisayarınızın kapağını kapatmadan çalıştırabilir ve donanımınızın aşırı ısınıp ısınmadığını görebilirsiniz.

Öte yandan Hardware Monitor Pro adlı bir yazılım ile donanımınızın sıcaklığını da kontrol edebilirsiniz. Yazılım, depolama tanklarındaki sıcaklık değerlerini görüntülemek için de kullanılabilir. Grafik kartınız veya işlemciniz anormal ısı gösteriyorsa, termal macunu değiştirmek sorunu çözecektir. Programı buradan indirebilirsiniz.

2. Bilgisayarın kendi kendine kapanması sorunu nasıl çözülür?
Bir donanım bileşeni yanlış kurulursa, bilgisayarınız kapanır. Ne yapmalıyım Belki de aradığınız şey budur. Donanım sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Güncel olmayan sürücüleri güncelleyin. Son eklenen donanımımıza özel bir göz atın.

En pratik olanı, “Aygıt Yöneticisi”ne gidip oradan sürücü yazılımı güncellemelerini kontrol etmektir. Herhangi bir sorun bulunmazsa, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için yeni kurulan donanımı tek tek kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarı kendiliğinden kapanıyor diyenlere tavsiyeler
Güç kaynağınız ile bilgisayarınız arasında, UPS (aşırı gerilim koruyucu) adı verilen kesintisiz bir güç kaynağınız olabilir. Dizüstü bilgisayar pilleri de bu soruna neden olabilir. Mesela tam şarj olmuyor, temas yok. Bunu düzeltmek için, bilgisayar ile güç kaynağı arasındaki her şeyi (birden fazla fiş, UPS vb.) çıkarın. Bilgisayarınızı bir elektrik prizine takmayı deneyin. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için farklı bir güç kaynağı veya farklı bir pil kullanmayı deneyin. Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Öğrenmek için Kaspersky gibi güçlü bir antivirüs ile tarayabilirsiniz. Bilgisayarınız belirli programları çalıştırırken veya sürekli aynı saat aralıklarında kapanıyorsa büyük olasılıkla bilgisayarınıza virüs girmiş demektir.

Bilgisayarınızı kapatma sorunları ana donanımınızdan da kaynaklanabilir. CPU, anakart, RAM, ekran kartı ve benzeri donanım birimlerinizdeki sorunlar, bilgisayarınızın beklenmedik bir şekilde kapanmasına neden olabilir. Öncelikle, donanımınızın güncel olduğundan emin olmak için Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin. Gerekirse kaldırın ve yeniden yükleyin. Sorunun donanımdan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, donanımı kaldırın ve diğer donanımı kurun.

Sistem dosyası hatalarında sorun giderme, bilgisayar kapatma sorunlarına da bir çözüm olabilir. Bunu yapmak için bir komut satırı (CMD) açın. DISM.exe /Online /Cleanup-image/Restorehealth komutunu girin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Ardından sfc /scannow komutu ile onarımı başlatın. Sorun, hatalı çalışan bir sistem dosyasından kaynaklanıyorsa, bu komutlar dosyayı yeniden yapılandırır ve sorunu giderir.
Bilgisayarınız birden fazla RAM kullanıyorsa, RAM yuvalarını değiştirmeyi deneyin. Sorunun hangisi olduğunu görmek için cihazınızın RAM‘ini deneyebilirsiniz. Tüm bu yöntemler işe yaramazsa, sorun muhtemelen işletim sisteminizdedir. Bilgisayarınıza sonradan yüklenen işletim sistemi bozulmuş olabilir. Kurulum aşamasında hatalı bir kurulum yapılmış olabilir. Bu hatayı düzeltmek için bilgisayarınızı geri yükleyebilirsiniz. Önce bir sistem geri yüklemeyi deneyin. Değilse, bilgisayarınızı orijinal durumuna geri yükleyin. (Win10 kullanıyorsanız, bunu Ayarlar’dan yapabilirsiniz.) Alternatif olarak, biçimlendirebilir ve temiz bir Windows kurulumuyla baştan başlayabilirsiniz. (Geri yüklemeden/yeniden yüklemeden önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *